Fıkralar

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 Bakteri - Leucothrix mucorBakteri - Mersin balığının solungacında yaşarBakteri - Borrelia  Burgdorferi Alg - Pfiesteria piscicida
 Protozoa - VorticellaBakteri - Escherichia coli
 Virus - Çocuk felci virüsüProkaryot - Cyanobacteria


 
Mikrop Nedir?

Yeryüzünde yaşayan en küçük canlılar olan mikroplar milyarlarca yıldır var. Ama insanlar onların varlığını ancak 1683 yılında öğrendi. Mercek yapmayı hobi olarak benimseyen Hollandalı tüccar Antony van Leeuwenhoek bu merceklerle çalışırken çok küçük canlıların varolduğunu keşfetti. Mikropların hastalıklara yolaçtığı ise, 2 yüzyıl sonra, 19'uncu yüzyılın sonlarında anlaşıldı. Mikrop başlığı altında birkaç tür biraraya gelmektedir.
 


 
Virüs
 
En küçük mikroptur. Tam olarak hücre bile değildir. Sadece genlerden ibarettir. 
Bakteri

Kendi yaptığı kimyasal süreçlerle veya üzerinde yaşadığı canlılardan beslenir.  Ölü dokular da bakteriler için besin kaynağı oluşturur.          3 buçuk milyar yıldır dünya da yaşayan bakteri, virüsden çok daha büyüktür. Eğer bir virüsün insan büyüklüğünde olsaydı, bir bakterinin Amerika'nın New York'taki Hürriyet Heykeli büyüklüğünde olması gerekirdi.
 
 


 
Protozoa

Yaklaşık 2 milyar yıldır yeryüzünde bulunan bir grup parazite verilen isim. Protozoa, bakteriye benzer ama ondan bin misli daha büyüktür.
 


Fungus

Bunlar her türlü maddeyi temel unsurlarına ayırarak, hayvanların ve bitkilerin yararlandığı besleyici maddeleri ve mineralleri oluştururlar. Bilinen yaklaşık 100 bin türü vardır. Değişik mantar çeşitleri ve mayalar bu gruba girer.

 

 

[Kibris.Net Çocukları]  [Eğitim/Dershanelerimiz]  [Oyunlar]  [Öğrenelim]  [Hikayeler]  [Bize Ulaşın]  [E-Mail]

Designed, Maintained and Hosted by Kibris.Net