north-cyprus.net
                       KADIN  
    
       
     Tüm kadınlarımız için...
           Hayatı birlikte paylaşalım...

         

 

 İşlerinizi Daha da Kolaylaştıracak Öneriler...

 

Ev tavsiyeleri

Durumunuzu gözden geçirin: Kendinizi bir komşunuz olarak kabul edin. Evinize daha önceden hiç görmemiş gibi bir göz gezdirin. En dağınık ve göze batan noktalar nedir? Bu dağınıklığa ne sebep olmuş? En çok ilgilenmeniz gereken noktaları listeleyin.

Küçük adınlarla başlayın: Bir kere de yiyebileceğinizden fazla kurabiye ısırmak kendinizi beceriksiz gibi hissetmenize neden olur. Uzmanlar, bu tür işlere küçük adımlarla başlanılması gerektiğini tavsiye ediyor. Örneğin bütün bir dolabı toparlamak yerine raf raf toparlamaya başlayabilirsiniz. Eğer kendinizde ışık görürseniz daha fazla iş yapabilmek için cesaretlenirsiniz.

Değişimi üstlenin: Yeni alışkanlıklar bir gecede doğmaz. Bu işlerin doğal alışkanlık haline gelebilmesi için çeşitli denemeler yapmanız gerekiyor. Havluyu tamamen fırlatmadan önce kendinize biraz zaman verin.

Amaçlarınızı ailenizle tartışın: Onlarla daha fazla vakit geçirmek için evi düzenlemeye karar verdiğinizi söyleyin. Onların size yardım edebilmek için neler yapabileceğini sorun.

Bir arkadaşanızından ya da profesyonel bir düzenleyiciden yardım isteyin: Başlamak çoğunlukla en zor iştir. Eğer ektra sorumluluğa ihtiyacınız varsa fazla eşyaları niye tuttuğunuzu sormaktan çekinmeyen birinden yardım isteyin. Dürüst ve sizi eleştirileriyle motive edebilecek birini bulun.

Sonuca odaklanın.evinizin nasıl olmasını istediğinizi tasarlayın. Daha sonra bu imajı esinlenmenize yardımcı olması için kullanın.

Öğrenme yardımları

İşin halledilebilmesi için zaman verin: Profesyonel düzenleyiciler her seans için üç saat verirler. Fakat, beş saatten sonra odaklanmanız zorlaşır. Düzenleme yapmak için ayıracağınız zamanların enerjinizin en yüksek üretkenliğinizin en fazla olduğu zamana denk gelmesine dikkat edin.

Kutu ve büyük çöp kutularını hazır bekletin: Tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu kararlaştırmadan özel konteyner almayın.

Parlak fikirlerinizi küçük kağıtlara not alın: Hangi eşyanın nereye konması gerektiğini veya nasıl düzenleme yapacağınıza dair fikirleri renkli parlak kağıtlara not edin. Odanızın şeklini çizerek eşyaları hangi noktaya yerleştireceğinizi belirleyin. Eğer beğenmezseniz mobilyaları taşımak için ne enerji ne de zaman harcamış olursunuz.

Düşmanınızı tanıyın: Nereden başlayacağınıza emin değil misiniz? Misafirlerin en çok gördüğü ve o bölgenin dağınıklığı için özür dilemekten sıkıldığınız bir noktadan başlayabilirsiniz.

Eksta kredi

Kapakları çocuk odası için israf etmeyin: Uzmanlar çocukların kapakla uğraşmak zorunda olmadıkları zaman oyuncaklarını kutuya koymaya daha eğilimli olduğunu söylüyor. Kutuların üzerine koyulması gereken oyuncakların resimlerini yapıştırabilirsiniz.

Lavabo altı dağınıklığı ile başa çıkın: Tuvalet ve temizlik eşyalarını banyo veya mutfaktaki lavabo altı dolaplarına sığabilecek sepetlerin içine koyabilirsiniz.

Fotoğrafları saklayabilmek için çok gözlü dosyaları kullanın: Fotoğraflarınızı türlerine göre ayırıp farklı kategorilere göre dosyalayabilirsiniz. Daha sonra albüme koymanız kolaylaşacaktır.

Mutfak çekmecesine çatal kaşık bıçak koymak için tepsi koyun: Hepsini ayrı bölmelere koyabilir ve ihtiyacınız olduğunda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Altın kurallar

Çırpınmayı bırakın: Bir odayı düzenlemenin yüzlerce yolu vardır. Önemli olan size en uygun sistemi bulmaktır. Geçen yıl beğendiğiniz birşey bu yıl ilginizi çekmeyebilir. En düzenli insanlar bile kendi tarzlarını bulabilmek için sürekli değişiklik yapıyorlar.

Eşyalarınızı paylaşın: İhtiyacınızın olmadığı veya çok sık kullanmadığınız eşyalarınızı yardım kurumlarına verebilirsiniz. Kullanılabilir durumdaki birçok eşyanız siz kullanmasanız bile başkalarının işine yarayabilir.

Mola verin: Birşeyler atıştırın veya 15 dakika kadar dinlenin. Bu dinlenme isteğinizi arttıracaktır.

Sevdiğiniz şeyleri kap olarak kullanın: İş düzenli olmaya geldiğinde biraz yaratıcı olun. Pratik ve sevdiğiniz şeyleri kullanmaya çalışın. Esinlenmek için illa alışveriş yapmanız gerekmiyor. Boyadığınız ahşap kutularla veya dikebileceğiniz dekoratif örtü ve yastıklarla odalarınızın daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

İyi işe devam

Aldığınız zaman ve özgürlüğe değer verin: İhtiyacınız olmayan şeylerin gitmesine izin vererek ve kalanları düzenleyerek daha stressiz bir hayata hoşgeldin dersiniz. Eski alışkanlıklarınıza dönerek ne kaybedeceğinizi bilmek kötü yola sapmanızı engeller.

Bütün randevu ve derslerinizi yazın: Aylık bir takvim kullanın ve onu ailede herkesin görebileceği bir yer olan buzdolabına asın.

Dağınıklığa sebep olan alışkanlıklarınızı belirleyin: Uzmanlar insanın kendisini geliştirmesinin özellikle de hayat tarzını değiştirirken mümkün olduğunu söylüyor. Dağınıklık çoğunlukla eşyaların koyulması gereken yerin çok yakınında oluyor. Mutfakta fatura ve kağıtları koyabileceğiniz küçük bir kutu bulundurun.

Evet, “hayır” diyebilirsiniz: İstemediğiniz şeylere abone olmayın veya bedavalar diye başkalarının kıyafetlerini kabul etmeyin.

Günlük dağınıklığı ortadan kaldırın: Hergün gece yatmadan önce 10 dakikanızı evi düzenlemeye ayırın. Eğer evi düzenli olarak toparlamazsanız her hafta büyük bir dağınıklıkla karşı karşıya kalırsınız.

Ne kadar düzenlisiniz?

Aşağıdaki soruları tabloya göre cevaplayın. Harflerin tekabül ettiği puanları toplayın ve ne kadar düzenli olduğunuzu öğrenin.

A. Çoğunlukla (10’da 9)
B. Sık sık (10’da 7)
C. Neredeyse (10’da 5)
D .Seyrek (10’da 5’den az)

1. Eşyaları konulması gereken yere koyuyor musunuz?
2. Bitirdiğiniz malzemelerin yerine yenisini alıyor musunuz?
3. Ödünç aldığınız eşyaları iade ediyor musunuz?
4. Ortak çalışma alanlarının düzenlenmesine yardım ediyor musunuz?
5. Randevularınızı ne kadar sıklıkla yerine getiriyorsunuz?
6. Yazışmalara beş gün içerisinde cevap veriyor musunuz?
7. Geç kaldığınız zamanlar, sizi bekleyen kişiye haber veriyor musunuz?
8. Birisine “Seni arayacağım” dediğinizde arıyor musunuz?
9. Başka insanların son mühletlerine uyuyor musunuz?
10. Sizi arayanlara 24 saat içerisinde dönüyor musunuz?

A= 10 puan
B= 8 puan
C= 6 puan
D= 4 puan

100 puan = çok düzenli
88-92 puan = düzenli
62-86 puan = kısmen düzenli
60 puan ve altı = biraz yardıma ihtiyacınız var!